GSD (Grup de Sistemes Dinàmics)

Els sistemes dinàmics són, i sempre han estat, una de les principals línies d'investigació en Matemàtiques. És interès de totes les civilitzacions humanes comprendre qüestions importants, com el moviment dels planetes, l'evolució de les poblacions, o l'estudi de la dinàmica en sistemes deterministes, de manera que els sistemes dinàmics s'han convertit en un objectiu important d'estudi. Després de molts anys d'evolució, l'àrea dels sistemes dinàmics ha sofert diverses transformacions i ha desenvolupat diverses branques que han permès respondre preguntes de diversa índole.

Les linies principals d'investigació del Grup de Sistemes Dinàmics de la UAB (GSD-UAB) són: Mecànica celeste, Dinàmica complexa, Sistemes Dinàmics discrets i Teoria qualitativa d'equacions diferencials.

Els membres del nostre grup treballen principalment a les universitats catalanes (UAB, UB, UdG, UPC, URV, UVic), tot i que alguns dels nostres investigadors treballen en altres universitats d'Espanya i a l'estranger. El GSD-UAB col·labora asiduament amb diversos grups de recerca nacionals i internacionals.

Pàgina web: http://www.gsd.uab.cat

Darreres entrades:
2016-05-06
10:59
25 p, 696.1 KB Darboux integrability and Algebraic limit cycles for a class of polynomial differential Systems / Cao, Jinlong ; Llibre, Jaume ; Zhang, Xiang
This paper deals with the existence of Darboux first integrals for the planar polynomial differential systems x˙ = λx − y + Pn+1 (x, y) + xF2n (x, y), y˙ = x + λy + Qn+1 (x, y)+yF2n (x, y), where Pi (x, y), Qi (x, y) and Fi (x, y) are homogeneous polynomials of degree i. [...]
2014 - 10.1007/s11425-014-4772-8
Science China Mathematics, Vol. 57 Núm. 4 (2014) , p. 775-794  
2016-05-06
10:59
19 p, 1.5 MB Sierpinski curve Julia sets for quadratic rational maps / Devaney, Robert L. (Boston University. Department of Mathematics) ; Fagella, Núria (Universitat de Barcelona. Departament de Matemàtica Aplicada i Anàlisi) ; Garijo, Antoni (Universitat Rovira i Virgili. Departament d'Enginyeria Informàtica i matemàtiques) ; Jarque, Xavier (Universitat de Barcelona. Departament de Matemàtica Aplicada i Anàlisi)
We investigate under which dynamical conditions the Julia set of a quadratic rational map is a Sierpi ́nski curve.
2014 - 10.5186/aasfm.2014.3903
Annales Academiae Scientiarum Fennicae. Series A I. Mathematica, Vol. 39 (2014) , p. 3-22  
2016-05-06
10:59
5 p, 607.4 KB On the analytic integrability of the 5-dimensional Lorenz system for the gravitiy-wave activity / Llibre, Jaume ; Saghin, Radu ; Zhang, Xiang
2014 - 10.1090/S0002-9939-2013-11773-9
Proceedings of the American Mathematical Society, Vol. 142 Núm. 2 (2014) , p. 531-537  
2016-05-06
10:59
17 p, 657.2 KB Limit cycles bifurcating from a non-isolated zero-Hopf equilibrium of three-dimensional differential systems / Llibre, Jaume ; Xiao, Dongmei
2014 - 10.1090/S0002-9939-2014-11923-X
Proceedings of the American Mathematical Society, Vol. 142 Núm. 6 (2014) , p. 2047-2062  
2016-05-06
10:59
10 p, 766.6 KB Algebraic invariant curves and first integrals for Riccati polynomial differential systems / Llibre, Jaume ; Valls, Clàudia
2014 - 10.1090/S0002-9939-2014-12085-5
Proceedings of the American Mathematical Society, Vol. 142 Núm. 10 (2014) , p. 3533-3543  
2016-05-06
10:59
11 p, 310.2 KB On the global asymptotic stability of difference equations satisfying a Markus-Yamabe condition / Cimà, Anna (Universitat Autònoma de Barcelona. Departament de Matemàtiques) ; Gasull i Embid, Armengol (Universitat Autònoma de Barcelona. Departament de Matemàtiques) ; Mañosas Capellades, Francesc (Universitat Autònoma de Barcelona. Departament de Matemàtiques)
We prove a global asymptotic stability result for maps coming from n-th order difference equation and satisfying a Markus-Yamabe type condition. We also show that this result is sharp.
2014 - 10.5565/PUBLMAT_Extra14_09
Publicacions Matematiques, Vol. Extra (2014) , p. 167-178  
2016-05-06
10:59
9 p, 570.0 KB On the periodic orbit bifurcating from a Hopf bifurcation in systems with two slow and one fast variables / García, Isaac A. ; Llibre, Jaume ; Maza, Susanna
2014 - 10.1016/j.amc.2013.12.184
Applied Mathematics and Computation, Vol. 232 (2014) , p. 84-90  
2016-05-06
10:59
52 p, 1.0 MB Inverse Approach in Ordinary Differential Equations: Applications to Lagrangian and Hamiltonian Mechanics / Llibre, Jaume ; Ramírez, Rafael Orlando ; Sadovskaia, Natalia
2014 - 10.1007/s10884-014-9390-1
Journal of Dynamics and Differential Equations, Vol. 26 (2014) , p. 529-581  
2016-05-06
10:59
10 p, 718.0 KB On the limit cycles of the Floquet differential equations / Llibre, Jaume ; Rodrigues, Ana
2014 - 10.3934/dcdsb.2014.19.1129
Discrete and Continuous Dynamical Systems. Series B, Vol. 19 Núm. 4 (2014) , p. 1129-1136  
2016-05-06
10:59
11 p, 650.3 KB Global dynamics of the Kummer-Schwarz differential equation / Llibre, Jaume ; Vidal, Claudio
2014 - 10.1007/s00009-013-0299-4
Mediterranean Journal of Mathematics, Vol. 11 (2014) , p. 477-486