Per citar aquest document: http://ddd.uab.cat/record/67832
On disjunctive dependencies
Bosque, Ignacio (Universidad Complutense de Madrid)

Data: 2010
Resum: This paper argues that some Spanish syntactic structures contain lexically selected null wh- disjunctive operators, and that a number of apparent subordinate declarative clauses turn out to be hidden indirect questions. It also argues that these operators appear in sentential adjuncts as well, giving rise to a variety of so-called unconditional structures. It is shown that disjunctive phrases in structures with selected and unselected null wh- operators are subject to similar locality conditions. In the final section, new arguments are presented in favour of analyzing disjunctive expressions as a variant of free-choice phrases in certain contexts.
Resum: Aquest article argumenta que les estructures sintàctiques del castellà contenen operadors qu- dis- juntius nuls seleccionats lèxicament, i que hi ha oracions subordinades aparentment declaratives que de fet són preguntes indirectes amagades. També s’hi argumenta que aquests operadors també apareixen en adjunts oracionals i donen lloc a allò que s’anomenen estructures acondicionals. Es mostra que els sintagmes disjuntius in estructures amb operadors qu- nuls seleccionats i no seleccionats estan subjectes a condicions de localitat similars. A la secció final, es presenten nous arguments a favor d’analitzar les expressions disjuntives com una variant dels sintagmes de tria lliure en certs contextos.
Drets: Aquest document està subjecte a una llicència d'ús Creative Commons. Es permet la reproducció total o parcial, la distribució, la comunicació pública de l'obra i la creació d'obres derivades, sempre que no sigui amb finalitats comercials, i sempre que es reconegui l'autoria de l'obra original. Creative Commons
Llengua: Anglès.
Document: article ; recerca ; publishedVersion
Matèria: Disjunction ; Wh- operators ; Free-choice ; Unconditional structures ; Syntactic dependencies ; Disjunció ; Operadors qu- ; Tria lliure ; Estructures acondicionals ; Dependències sintàctiques
Publicat a: Catalan Journal of Linguistics, Vol. 9, Núm. (2010) , p. 7-21, ISSN 2014-9719

Adreça alternativa: http://www.raco.cat/index.php/CatalanJournal/article/view/227626


15 p, 456.8 KB

El registre apareix a les col·leccions:
Articles > Articles publicats > Catalan journal of linguistics
Articles > Articles de recerca

 Registre creat el 2011-02-23, darrera modificació el 2016-06-11



   Favorit i Compartir