Per citar aquest document: http://ddd.uab.cat/record/67963
Ba al dauka mugarik matematikak biologian aplikagarria izateko?
Umerez, Jon (Universidad del País Vasco)

Títol variant: Do mathematics have any boundary to be applicable in biology?
Data: 2010
Resum: Ezezkoa dirudi izenburuko galderari eman behar zaion erantzuna, gutxienez iraultza zientifikoa geroztik, Natura hizkuntza matematikoan idatzita dagoen liburu bat omen denetik. Ikuspegi hori aurrera egingo du eta XX. menderako harridura alaia deitu dudana ekarriko du, Wigner 1960- en kasuan eta beste batzuenean ikusten denez. Jarrera hori biologiaren hainbat arloetan aurkitu ditzazkegunekin alderatzen dut eta hor lilura hori ez da inondik agertzen eta, gehienez, oso ikuspegi utilitarista bat hartzen da. Bukatzeko, biologiaren erdian bertan daukagun mugagabetasunaren kasu natural agian aipagarriena azaltzen dut modu laburrean: eboluzio mugagabea.
Resum: The answer to the title questions appears to be in the negative, at least since the scientific revolution when nature began to be seen as a book written in the language of mathematics. This approach is going to develop further and, by the xxth century, brings forward what I will call a cheerful amazement as exemplified in Wigner 1960 and others. I contrast this attitude with those we my find in several areas of biology where the charm is clearly absent and, as much, a very utilitarian approach is taken. I end up with a brief mention to open-ended evolution as a material case of infinity right at the center of biology.
Drets: Aquest document està subjecte a una llicència d'ús Creative Commons. Es permet la reproducció total o parcial i la comunicació pública de l'obra, sempre que no sigui amb finalitats comercials, i sempre que es reconegui l'autoria de l'obra original. No es permet la creació d'obres derivades. Creative Commons
Llengua: Basc
Document: article ; recerca ; publishedVersion
Matèria: Biologia ; Eboluzio mugagabea ; Harridura alaia ; Infinitua ; Matematikak ; Biology ; Cheerful amazement ; Infinity ; Mathematics ; Open-ended evolution
Publicat a: Ontology studies, Núm. 10 (2010) , p. 77-88, ISSN 1576-2270



12 p, 503.5 KB

El registre apareix a les col·leccions:
Articles > Articles publicats > Ontology studies
Articles > Articles de recerca

 Registre creat el 2011-02-25, darrera modificació el 2016-11-24



   Favorit i Compartir