Per citar aquest document: https://ddd.uab.cat/record/150607
De les equacions diferencials d'Abel al problema XVI de Hilbert
Gasull, Armengol (Universitat Autònoma de Barcelona. Departament de Matemàtiques)

Data: 2013
Resum: L’estudi dels cicles límit dels sistemes polinomials d’equacions diferencials al pla ve motivat tant per la seva aparició en molts models matemàtics de la realitat com per la segona part del problema XVI de Hilbert. En aquest treball farem un breu recordatori d’aquest problema i veurem el paper important que fan les equacions diferencials d’Abel en aquest tema.
Nota: Número d'acord de subvenció MICINN/MTM2008-03437
Nota: Número d'acord de subvenció AGAUR/2009/SGR-410
Drets: Tots els drets reservats.
Llengua: Anglès
Document: article ; recerca ; preprint
Matèria: Òrbita periòdica ; Cicle límit ; Problema XVI de Hilbert ; Equació de Riccati ; Equació d’Abel
Publicat a: Butlletí de la Societat Catalana de Matemàtiques, Vol. 28 Núm. 2 (2013) , p. 123-146, ISSN 2013-9829

DOI: 10.2436/20.2002.01.49


Preprint
24 p, 1.5 MB

El registre apareix a les col·leccions:
Documents de recerca > Documents dels grups de recerca de la UAB > Centres i grups de recerca (producció científica) > Ciències > GSD (Grup de sistemes dinàmics)
Articles > Articles de recerca
Articles > Articles publicats

 Registre creat el 2016-05-06, darrera modificació el 2017-10-14



   Favorit i Compartir