Resultats globals: 429 registres trobats en 0.02 segons.
Materials de curs, 21 registres trobats
Documents de recerca, 24 registres trobats
Articles, 384 registres trobats
Materials de curs 21 registres trobats  1 - 10següentfinal  anar al registre:
1.
5 p, 83.0 KB Mètodes numèrics [100097] / Llibre Saló, Jaume ; Universitat Autònoma de Barcelona. Facultat de Ciències
La ciència i la tecnologia es recolzen en models matemàtics de fenòmens reals, desenvolupats amb finalitats predictives. Un mínim de realisme dóna lloc a models difícilment resolubles de forma totalment analítica. [...]
2017-18
Grau en Matemàtiques [777]  
2.
5 p, 83.1 KB Mètodes numèrics [100097] / Llibre, Jaume (Universitat Autònoma de Barcelona. Departament de Matemàtiques) ; Universitat Autònoma de Barcelona. Facultat de Ciències
La ciència i la tecnologia es recolzen en models matemàtics de fenòmens reals, desenvolupats amb finalitats predictives. Un mínim de realisme dóna lloc a models difícilment resolubles de forma totalment analítica. [...]
2016-17
Matemàtiques [777]  
3.
4 p, 28.4 KB Equacions diferencials i modelització II [100101] / Llibre, Jaume (Universitat Autònoma de Barcelona. Departament de Matemàtiques) ; Universitat Autònoma de Barcelona. Facultat de Ciències
Aquesta assignatura és la segona part d'un curs d'introducció a les equacions diferencials. Igual que l'assignatura Equacions Diferencials i Modelització I, té una vessant teòrica (que es treballarà a les classes de teoria i de problemes) i una vessant aplicada, que s'introduirà a les classes de teoria i que es practicarà tant a classes de problemes com a les classes pràctiques. [...]
2015-16
Matemàtiques [777]  
4.
5 p, 107.1 KB Equacions diferencials i modelització II [100101] / Llibre, Jaume (Universitat Autònoma de Barcelona. Departament de Matemàtiques) ; Universitat Autònoma de Barcelona. Facultat de Ciències
Aquesta assignatura és la segona part d'un curs d'introducció a les equacions diferencials. Igual que l'assignatura Equacions Diferencials i Modelització I, té una vessant teòrica (que es treballarà a les classes de teoria i de problemes) i una vessant aplicada, que s'introduirà a les classes de teoria i que es practicarà tant a classes de problemes com a les classes pràctiques. [...]
2014-15
Matemàtiques [777]  
5.
5 p, 107.1 KB Equacions diferencials i modelització II [100101] / Llibre, Jaume (Universitat Autònoma de Barcelona. Departament de Matemàtiques) ; Universitat Autònoma de Barcelona. Facultat de Ciències
Aquesta assignatura és la segona part d'un curs d'introducció a les equacions diferencials. Igual que l'assignatura Equacions Diferencials i Modelització I, té una vessant teòrica (que es treballarà a les classes de teoria i de problemes) i una vessant aplicada, que s'introduirà a les classes de teoria i que es practicarà tant a classes de problemes com a les classes pràctiques. [...]
2013-14  
6.
1 p, 505.6 KB Anàlisi de Fourier i equacions diferencials en deriv. parc. [28011] / Llibre, Jaume (Universitat Autònoma de Barcelona. Departament de Matemàtiques) ; Universitat Autònoma de Barcelona. Facultat de Ciències
2000-01
Llicenciat en Matemàtiques [466]  
7.
2 p, 651.2 KB Ampliació de sistemes dinàmics [5013] / Llibre, Jaume (Universitat Autònoma de Barcelona. Departament de Matemàtiques) ; Universitat Autònoma de Barcelona. Facultat de Ciències
1984-85
Llicenciat en Matemàtiques [3]  
8.
3 p, 690.1 KB Comunicacions i xarxes d'ordinadors [3001] / Llibre, Jaume (Universitat Autònoma de Barcelona. Departament de Matemàtiques) ; Universitat Autònoma de Barcelona. Facultat de Ciències
1984-85
Llicenciat en Matemàtiques [3]  
9.
2 p, 420.7 KB Anàlisi numèrica [4007] / Llibre, Jaume (Universitat Autònoma de Barcelona. Departament de Matemàtiques) ; Universitat Autònoma de Barcelona. Facultat de Ciències
1980-81
Llicenciat en Matemàtiques [3]  
10.
2 p, 209.8 KB Ampliació de sistemes dinàmics [5013] / Llibre, Jaume (Universitat Autònoma de Barcelona. Departament de Matemàtiques) ; Universitat Autònoma de Barcelona. Facultat de Ciències
1983-84
Llicenciat en Matemàtiques [3]  

Materials de curs : 21 registres trobats   1 - 10següentfinal  anar al registre:
Documents de recerca 24 registres trobats  1 - 10següentfinal  anar al registre:
1.
186 p, 977.7 KB Periodic orbits of differential systems via the averaging theory with special emphasis on Hamiltonian systems / Lembarki, Fatima Ezzahra, autor ; Llibre, Jaume, supervisor acadèmic ; Universitat Autònoma de Barcelona. Departament de Matemàtiques
Vegeu Resumfel. pdf.
[Bellaterra] : Universitat Autònoma de Barcelona, 2016  
2.
32 p, 619.7 KB Periodic orbits and nonintegrability of the Henon-Heiles Hamiltonian systems / Lembarki, Fatima Ezzahra ; Llibre, Jaume, dir. (Universitat Autònoma de Barcelona. Departament de Matemàtiques) ; Universitat Autònoma de Barcelona. Departament de Matemàtiques
Dans la nature et dans la vie des hommes, de nombreux processus, sont en constante évolution. Nous parlons donc de systèmes dynamiques. Généralement ces changements incessants sont souvent difficiles à prédire et modéliser car ils surviennent de manière non linéaire et n’obéissent pas pleinement aux simples lois du hasard.
2011  
3.
143 p, 889.1 KB Uniform isochronous centers of degrees 3 and 4 and their perturbations / Itikawa, Jackson ; Llibre, Jaume, dir. (Universitat Autònoma de Barcelona. Departament de Matemàtiques) ; Universitat Autònoma de Barcelona. Departament de Matemàtiques
En este trabajo se estudian los sistemas diferenciales polinomiales planos de grado 3 y 4 con un centro isócrono uniforme. Proporcionamos una clasificación para estos sistemas con respecto a la equivalencia topológica de sus retratos de fase globales en el disco de Poincaré. [...]
[Barcelona] : Universitat Autònoma de Barcelona, 2015  
4.
129 p, 1.1 MB Hamiltonian linear type centers and nilpotent centers of linear plus cubic polynomial vector fields / Evrim Colak, Ilker ; Llibre, Jaume, dir. (Universitat Autònoma de Barcelona. Departament de Matemàtiques) ; Valls, Claudia, 1973-, dir. ; Universitat Autònoma de Barcelona. Departament de Matemàtiques
En este trabajo proporcionamos doce formas normales para todos los campos vectoriales polinomiales Hamiltonianos en el plano que tienen términos lineales más cúbicos homogéneos y que poseen en el origen un centro de tipo lineal o un centro nilpotente. [...]
In this work we provide twelve normal forms for all the Hamiltonian planar polynomial vector fields having linear plus cubic homogeneous terms which possess a linear type center or a nilpotent center at the origin, and find their global phase portraits on the Poincaré disk. [...]

[Barcelona] : Universitat Autònoma de Barcelona, 2014  
5.
162 p, 983.1 KB Generalizaciones de la teoría de integrabilidad de Darboux para campos de vectores polinomiales / Bolaños Rivera, Yudy Marcela ; Llibre, Jaume, dir. (Universitat Autònoma de Barcelona. Departament de Matemàtiques) ; Universitat Autònoma de Barcelona. Departament de Matemàtiques
En matemáticas, la integrabilidad de los campos de vectores polinomiales ha sido objeto de estudio desde hace más de cien años. En 1878, Darboux dio unas condiciones que permiten establecer la existencia de una integral prime- ra para estos campos. [...]
In mathematics, the integrability of polynomial vector fields has been studied for more than one hundred years. In 1878, Darboux provided conditions to establish the existence of first integrals for these fields. [...]

[Barcelona] : Universitat Autònoma de Barcelona, 2013  
6.
21 p, 391.2 KB Symmetric planar central configurations of five bodies: Euler plus two / Gidea, Marian (Northeastern Illinois University. Department of Mathematics) ; Llibre, Jaume (Universitat Autònoma de Barcelona. Departament de Matemàtiques) ; Centre de Recerca Matemàtica
We study planar central configurations of the five-body problem where three of the bodies are collinear, forming an Euler central configuration of the three-body problem, and the two other bodies together with the collinear configuration are in the same plane. [...]
Centre de Recerca Matemàtica 2009 (Prepublicacions del Centre de Recerca Matemàtica ; 907)  
7.
13 p, 203.5 KB Reduction of periodic difference systems to linear or autonomous ones / Li, Weigu (Peking University. School of Mathematical Sciences) ; Llibre, Jaume (Universitat Autònoma de Barcelona. Departament de Matemàtiques) ; Centre de Recerca Matemàtica
We extend Floquet theory for reducing nonlinear periodic difference systems to autonomous ones (actually linear) by using normal form theory.
Centre de Recerca Matemàtica 2006 (Prepublicacions del Centre de Recerca Matemàtica ; 705)  
8.
17 p, 211.0 KB Hopf bifurcation for degenerate singular points of multiplicity 2n-1 in dimension 3 / Llibre, Jaume (Universitat Autònoma de Barcelona. Departament de Matemàtiques) ; Wu, Hao (Centre de Recerca Matemàtica) ; Centre de Recerca Matemàtica
Centre de Recerca Matemàtica 2006 (Prepublicacions del Centre de Recerca Matemàtica ; 704)  
9.
18 p, 243.1 KB Polynomial and linearized normal forms for almost periodic differential systems / Llibre, Jaume (Universitat Autònoma de Barcelona. Departament de Matemàtiques) ; Llibre, Jaume (Universitat Autònoma de Barcelona. Departament de Matemàtiques) ; Wu, Hao (Centre de Recerca Matemàtica) ; Centre de Recerca Matemàtica
"Vegeu el resum a l'inici del document del fitxer adjunt".
Centre de Recerca Matemàtica 2006 (Prepublicacions del Centre de Recerca Matemàtica ; 703)  
10.
17 p, 205.8 KB Hopf bifurcation of a delay differential equation with two delays / Llibre, Jaume (Universitat Autònoma de Barcelona. Departament de Matemàtiques) ; Tarta, Alexandrina Alina (Babes¸–Bolyai University (Cluj, Romania). Department of Applied Mathematics) ; Centre de Recerca Matemàtica
We consider a delay differential equation with two delays. The Hopf bifurcation of this equation is investigated together with the stability of the bifurcated periodic solution, its period and the bifurcation direction. [...]
Centre de Recerca Matemàtica 2006 (Prepublicacions del Centre de Recerca Matemàtica ; 693)  

Documents de recerca : 24 registres trobats   1 - 10següentfinal  anar al registre:
Articles 384 registres trobats  1 - 10següentfinal  anar al registre:
1.
15 p, 853.0 KB Centers for the Kukles homogeneous systems with even degree / Giné, Jaume (Universitat de Lleida. Departament de Matemàtiques) ; Llibre, Jaume (Universitat Autònoma de Barcelona. Departament de Matemàtiques) ; Valls, Clàudia (Universidade de Lisboa. Departamento de Matemàtica)
2017 - 10.11948/2017093
Journal of Applied Analysis and Computation, Vol. 7 Núm. 4 (2017) , p. 1534-1548  
2.
9 p, 590.4 KB On the periodic solutions of the 5–dimensional Lorenz equation modeling coupled Rosby waves and gravity waves / de Carvalho, Tiago (Universidade Estadual Paulista (Brasil). Departamento de Matemática) ; Llibre, Jaume (Universitat Autònoma de Barcelona. Departament de Matemàtiques)
2017 - 10.1142/S0218127417500900
International Journal of Bifurcation and Chaos in Applied Sciences and Engineering, Vol. 27 Núm. 6 (Junio 2017)  
3.
9 p, 291.9 KB On the global dynamics of a finance model / Llibre, Jaume (Universitat Autònoma de Barcelona. Departament de Matemàtiques) ; Valls, Clàudia
Recently several works have studied the following model of finance \[ x= z (y-a) x, y= 1-b y -x^2, z= -x -c z, \] where a, b and c are positive real parameters. We study the global dynamics of this polynomial differential system, and in particular for a one--dimensional parametric subfamily we show that there is an equilibrium point which is a global attractor.
2018 - 10.1016/j.chaos.2017.10.026
Chaos, Solitons and Fractals, Vol. 106 (2018) , p. 1-4  
4.
21 p, 834.1 KB Centers for generalized quintic polynominal differential systems / Giné, Jaume (Universitat de Lleida. Departament de Matemàtiques) ; Llibre, Jaume (Universitat Autònoma de Barcelona. Departament de Matemàtiques) ; Valls, Clàudia
2017 - 10.1216/RMJ-2017-47-4-1097
Rocky Mountain Journal of Mathematics, Vol. 47 Núm. 4 (2017) , p. 1097-1120  
5.
12 p, 699.2 KB Proper rational and analytic first integrals for asymmetric 3-dimensional Lotka-Volterra systems / Llibre, Jaume (Universitat Autònoma de Barcelona. Departament de Matemàtiques) ; Valls, Clàudia
We go beyond in the study of the integrability of the classical model of competition between three species studied by May and Leonard [19], by considering a more realistic asymmetric model. Our results show that there are no global analytic first integrals and we provide all proper rational first integrals of this extended model by classifying its invariant algebraic surfaces.
2017 - 10.1080/14029251.2017.1341701
Journal of Nonlinear Mathematical Physics, Vol. 24 Núm. 3 (2017) , p. 393-404  
6.
17 p, 722.0 KB On the uniqueness of algebraic limit cycles for quadratic polynomial differential systems with two pairs of equilibrium points at infinity / Llibre, Jaume (Universitat Autònoma de Barcelona. Departament de Matemàtiques) ; Valls, Clàudia
Algebraic limit cycles in quadratic polynomial differential systems started to be studied in 1958, and few years later the following conjecture appeared: Quadratic polynomial differential systems have at most one algebraic limit cycle. [...]
2017 - 10.1007/s10711-017-0244-y
Geometriae Dedicata, Vol. 191 (2017) , p. 37-52  
7.
9 p, 288.4 KB Degenerate Fold–Hopf Bifurcations in a Rössler-Type System / Tigan, Gheorghe (Politehnica University of Timisoara (Romania). Department of Mathematics) ; Llibre, Jaume (Universitat Autònoma de Barcelona. Departament de Matemàtiques) ; Ciurdariu, Loredana (Politehnica University of Timisoara (Romania). Department of Mathematics)
We study the Hopf and the fold--Hopf bifurcations of the R\"ossler--type differential system * =-y-z, =x ay, =-cz byz, * with b 0. We show that the classical Hopf bifurcation cannot be applied to this system for detecting the fold--Hopf bifurcation, which here is studied using the averaging theory. [...]
2017 - 10.1142/S0218127417500687
International Journal of Bifurcation and Chaos in Applied Sciences and Engineering, Vol. 27 Núm. 5 (2017) , p. 1750068  
8.
10 p, 567.6 KB On the Bifurcation of Limit Cycles Due to Polynomial Perturbations of Hamiltonian Centers / Colak, Ilker (Drexel University (Texas). Department of Mathematics) ; Llibre, Jaume (Universitat Autònoma de Barcelona. Departament de Matemàtiques) ; Valls, Clàudia (Universidade de Lisboa. Departamento de Matemàtica)
We study the number of limit cycles bifurcating from the peri- od annulus of a real planar polynomial Hamiltonian ordinary differential system with a center at the origin when it is perturbed in the class of polynomial vector fields of a given degree.
2017 - 10.1007/s00009-017-0857-2
Mediterranean Journal of Mathematics, 2017  
9.
16 p, 3.3 MB The pseudo-Hopf bifurcation for planar discontinuous piecewise linear differential systems / Castillo, Juan (Universidad de Sonora (Mèxic). Departamento de Matemáticas) ; Verduzco, Fernando (Universidad de Sonora (Mèxic). Departamento de Matemáticas) ; Llibre, Jaume (Universitat Autònoma de Barcelona. Departament de Matemàtiques)
The creation or destruction of a crossing limit cycle when a sliding segment changes its stability, is known as pseudo-Hopf bifurcation. In this paper, under generic conditions, we find an unfolding for such bifurcation, and we prove the existence and uniqueness of a crossing limit cycle for this family.
2017 - 10.1007/s11071-017-3766-9
Nonlinear Dynamics. An International Journal of Nonlinear Dynamics and Chaos in Engineering Systems, Vol. 90 (2017) , p. 1829-1840  
10.
17 p, 752.4 KB Classical Planar Algebraic Curves Realizable by Quadratic Polynomial Differential Systems / García, Isaac A. (Universitat de Lleida. Departament de Matemàtica) ; Llibre, Jaume (Universitat Autònoma de Barcelona. Departament de Matemàtiques)
In this paper we show examples of planar quadratic differential systems having some famous planar invariant algebraic curves. We carry out a non exhaustive classification taking into account the degree of the invariant algebraic curve. [...]
2017 - 10.1142/S0218127417501413
International Journal of Bifurcation and Chaos in Applied Sciences and Engineering, Vol. 27 Núm. 9 (2017) , p. 1750141 (12 pages)  

Articles : 384 registres trobats   1 - 10següentfinal  anar al registre:
Vegeu també: autors amb noms similars
429 Llibre, Jaume
7 Llibre, Jaume,
Us interessa rebre alertes sobre nous resultats d'aquesta cerca?
Definiu una alerta personal via correu electrònic o subscribiu-vos al canal RSS.