Resultats globals: 20 registres trobats en 0.02 segons.
Articles, 7 registres trobats
Contribucions a jornades i congressos, 1 registres trobats
Documents de recerca, 4 registres trobats
Materials acadèmics, 8 registres trobats
Articles 7 registres trobats  
1.
15 p, 328.9 KB Subseries and signed series / Gasull i Embid, Armengol (Universitat Autònoma de Barcelona. Departament de Matemàtiques) ; Mañosas Capellades, Francesc (Universitat Autònoma de Barcelona. Departament de Matemàtiques)
For any positive decreasing to zero sequence a_n such that Ʃa_n diverges we consider the related series Ʃk_na_n and Ʃj_na_n. Here, k_n and j_n are real sequences such that Ʃk_nє{0,1} and j_nє{-1,1}. [...]
2019 - 10.3934/cpaa.2019024
Communications on pure & applied analysis, Vol. 18, issue 1 (Jan. 2019) , p. 479-492  
2.
23 p, 533.7 KB Analytic tools to bound the criticality at the outer boundary of the period annulus / Mañosas Capellades, Francesc (Universitat Autònoma de Barcelona. Departament de Matemàtiques) ; Rojas, David (Universitat Autònoma de Barcelona. Departament de Matemàtiques) ; Villadelprat, Jordi (Universitat Rovira i Virgili. Departament d'Enginyeria Informàtica i Matemàtiques)
In this paper we consider planar potential differential systems and we study the bifurcation of critical periodic orbits from the outer boundary of the period annulus of a center. In the literature the usual approach to tackle this problem is to obtain a uniform asymptotic expansion of the period function near the outer boundary. [...]
2018 - 10.1007/s10884-016-9559-x
Journal of dynamics and differential equations, Vol. 30, issue 3 (Sep. 2018) , p. 883-909  
3.
24 p, 357.3 KB On the number of polynomial solutions of Bernoulli and Abel polynomial differential equations / Cimà, Anna (Universitat Autònoma de Barcelona. Departament de Matemàtiques) ; Gasull i Embid, Armengol (Universitat Autònoma de Barcelona. Departament de Matemàtiques) ; Mañosas Capellades, Francesc (Universitat Autònoma de Barcelona. Departament de Matemàtiques)
In this paper we determine the maximum number of polynomial solutions of Bernoulli differential equations and of some integrable polynomial Abel differential equations. As far as we know, the tools used to prove our results have not been utilized before for studying this type of questions. [...]
2017 - 10.1016/j.jde.2017.08.003
Journal of Differential Equations, Vol. 263 (2017) , p. 7099-7122  
4.
11 p, 310.2 KB On the global asymptotic stability of difference equations satisfying a Markus-Yamabe condition / Cima, Anna (Universitat Autònoma de Barcelona. Departament de Matemàtiques) ; Gasull, Armengol (Universitat Autònoma de Barcelona. Departament de Matemàtiques) ; Mañosas Capellades, Francesc (Universitat Autònoma de Barcelona. Departament de Matemàtiques)
We prove a global asymptotic stability result for maps coming from n-th order difference equation and satisfying a Markus-Yamabe type condition. We also show that this result is sharp.
2014 - 10.5565/PUBLMAT_Extra14_09
Publicacions Matematiques, Vol. Extra (2014) , p. 167-178  
5.
9 p, 293.8 KB On Coxeter recurrences / Cima, Anna (Universitat Autònoma de Barcelona. Departament de Matemàtiques) ; Gasull, Armengol (Universitat Autònoma de Barcelona. Departament de Matemàtiques) ; Mañosas Capellades, Francesc (Universitat Autònoma de Barcelona. Departament de Matemàtiques)
An interesting family of recurrences of order n ≥ 2 which are globally (n+3)-periodic was introduced by Coxeter in 1971. We prove a surprising property of this family: “all” the possible geometrical behaviors that linear real (n+ 3)-periodic recurrences can have are present inside the Coxeter recurrences.
2012 - 10.1080/10236198.2011.564576
Journal of Difference Equations and Applications, Vol. 18 Núm. 9 (2012) , p. 1457-1465  
6.
4 p, 226.2 KB Simple examples of planar involutions with non-global Montgomery-Bochner linearizations / Cima, Anna (Universitat Autònoma de Barcelona. Departament de Matemàtiques) ; Gasull, Armengol (Universitat Autònoma de Barcelona. Departament de Matemàtiques) ; Mañosas Capellades, Francesc (Universitat Autònoma de Barcelona. Departament de Matemàtiques)
2012 - 10.1016/j.aml.2012.05.004
Applied Mathematics Letters. An International Journal of Rapid Publication, Vol. 25 (2012) , p. 2086-2088  
7.
16 p, 156.9 KB A polynomial class of Markus-Yamabe counterexamples / Cima, Anna (Universitat Politècnica de Catalunya. Departament de Matemàtica Aplicada II) ; Gasull, Armengol (Universitat Autònoma de Barcelona. Departament de Matemàtiques) ; Mañosas Capellades, Francesc (Universitat Autònoma de Barcelona. Departament de Matemàtiques) ; Gasull i Embid, Armengol (Universitat Autònoma de Barcelona. Departament de Matemàtiques)
In the paper [CEGHM] a polynomial counterexample to the Markus-Yamabe Conjecture and to the discrete Markus-Yamabe Question in dimension n ≥ 3 are given. In the present paper we explain a way for obtaining a family of polynomial counterexamples containing the above ones. [...]
1997 - 10.5565/PUBLMAT_41197_05
Publicacions Matemàtiques, V. 41 n. 1 (1997) p. 85-100  

Contribucions a jornades i congressos 1 registres trobats  
1.
8 p, 1.7 MB Examples and counterexamples for Markus-Yamabe and LaSalle global asymptotic stability problems / Cima, Anna (Universitat Autònoma de Barcelona. Departament de Matemàtiques) ; Gasull, Armengol (Universitat Autònoma de Barcelona. Departament de Matemàtiques) ; Mañosas Capellades, Francesc (Universitat Autònoma de Barcelona. Departament de Matemàtiques)
We revisit the known counterexamples and the state of the art of the Markus-Yamabe and LaSalle’s problems on global asymptotic stability of discrete dynamical systems. We also provide new counterexamples, associated to difference equations, for some of these problems.
2011
Proceedings of the International Workshop Future Directions in Difference Equations. Vigo, Galícia, 2011  

Documents de recerca 4 registres trobats  
1.
113 p, 2.8 MB Combinatorial dynamics of strip patterns of quasiperiodic skew products in the cylinder / Morales, Leopoldo (Universitat Autònoma de Barcelona. Departament de Matemàtiques) ; Alsedà, Lluís (Universitat Autònoma de Barcelona. Departament de Matemàtiques) ; Mañosas Capellades, Francesc, dir. ; Universitat Autònoma de Barcelona. Departament de Matemàtiques
La tesi consta de dues parts. En la primera s'estenen els resultats i tècniques de Fabbri et al. 2005 per estudiar la dinàmica combinatòria, el «forcing» i l'entropia topològica de certes aplicacions triangulars al cilindre forçades quasiperiòdicament. [...]
[Barcelona] : Universitat Autònoma de Barcelona, 2016  
2.
68 p, 4.5 MB Study of the period function of a biparametric family of centers / Rojas Pérez, David ; Mañosas Capellades, Francesc, dir. (Universitat Autònoma de Barcelona. Departament de Matemàtiques) ; Villadelprat, Jordi, dir. ; Universitat Autònoma de Barcelona. Departament de Matemàtiques
2013  
3.
61 p, 662.4 KB Dinámica Combinatoria para Funciones skew-product en el Cilindro / Morales, Leopoldo (Universitat Autònoma de Barcelona. Departament de Matemàtiques) ; Alsedà, Lluís (Universitat Autònoma de Barcelona. Departament de Matemàtiques) ; Mañosas Capellades, Francesc, dir. (Universitat Autònoma de Barcelona. Departament de Matemàtiques)
La tesi consta de dues parts. En la primera s'estenen els resultats i tècniques de Fabbri et al. 2005 per estudiar la dinàmica combinatòria, el <> i l'entropia topològica de certes aplicacions triangulars al cilindre forçades quasiperiòdicament. [...]
The thesis consists of two parts. In the first we aim at extending the results and techniques from Fabbri et al. 2005 to study the Combinatorial Dynamics, the <> and the topological Entropy of certain quasiperiodically forced skew-product on the cylinder. [...]

2011  
4.
16 p, 223.8 KB Periodic orbits in complex Abel equation / Cima, Anna (Universitat Autònoma de Barcelona. Departament de Matemàtiques) ; Gasull, Armengol (Universitat Autònoma de Barcelona. Departament de Matemàtiques) ; Mañosas Capellades, Francesc (Universitat Autònoma de Barcelona. Departament de Matemàtiques) ; Centre de Recerca Matemàtica
This paper is devoted to prove two unexpected properties of the Abel equation dz/dt = z 3 +B(t)z 2 +C(t)z, where B and C are smooth, 2π−periodic complex valuated functions, t ∈ R and z ∈ C. The first one is that there is no upper bound for its number of isolated 2π−periodic solutions. [...]
Centre de Recerca Matemàtica 2006 (Prepublicacions del Centre de Recerca Matemàtica ; 686)  

Materials acadèmics 8 registres trobats  
1.
5 p, 78.9 KB Equacions diferencials i modelització I [100100] / Mañosas Capellades, Francesc ; Sánchez Sánchez, Iván ; Universitat Autònoma de Barcelona. Facultat de Ciències
La teoria d'Equacions Diferencials (ED's) es distingeix tant per la riquesa de idees i mètodes com per la seva aplicabilitat. Així l'assignatura Equacions Diferencials i Modelització I té una vessant teòrica (que es treballarà a les classes de teoria i de problemes) i una vessant molt aplicada, que s'introduirà a les classes de teoria i que es practicarà tant a classes de problemes com a les classes pràctiques que es realitzaran al laboratori d'informàtica. [...]
2018-19
Grau en Matemàtiques [777]
2 documents
2.
5 p, 80.7 KB Àlgebra lineal [100088] / Roe Vellve, Joaquim ; Mañosas Capellades, Francesc ; Saumell Ariño, Laia ; Xarles Ribas, Francesc Xavier ; Ruíz Cirera, Albert ; Masdeu Sabate, Marc ; Universitat Autònoma de Barcelona. Facultat de Ciències
Els objectius d'aquesta assignatura són de dos tipus: assolir formació matemàtica bàsica i assolir coneixements i destreses propis de l'Àlgebra lineal. 1 Entre els objectius de caire formatiu destaquem els següents: entendre i utilitzar correctament el llenguatge matemàtic, veure la necessitat de les demostracions i desenvolupar el sentit crític davant les afirmacions matemàtiques. [...]
2018-19
Grau en Matemàtiques [777]
2 documents
3.
4 p, 80.1 KB Equacions diferencials i modelització II [100101] / Gasull Embid, Armengol ; Mañosas Capellades, Francesc ; Universitat Autònoma de Barcelona. Facultat de Ciències
Aquesta assignatura és la segona part d'un curs d'introducció a les equacions diferencials. Igual que l'assignatura Equacions Diferencials i Modelització I, té una vessant teòrica (que es treballarà a les classes de teoria i de problemes) i una vessant aplicada, que s'introduirà a les classes de teoria i que es practicarà tant a classes de problemes com a les classes pràctiques. [...]
2018-19
Grau en Matemàtiques [777]
2 documents
4.
6 p, 88.5 KB Funcions de variable real [100087] / Mañosas Capellades, Francesc ; Burgués Badía, Josep Maria ; Martin Pedret, Joaquin ; Prat Baiget, Laura ; Clop Ponte, Albert ; Universitat Autònoma de Barcelona. Facultat de Ciències
A nivell de coneixements, l'objectiu de l'assignatura és que l'estudiant aprengui sòlidament els conceptes bàsics del Càlcul Infinitesimal: les funcions de variable discreta (successions) o contínua, el concepte de canvi (límits, derivades) i la teoria d'integració. [...]
2018-19
Grau en Matemàtiques [777]
2 documents
5.
4 p, 80.0 KB Equacions diferencials i modelització II [100101] / Gasull Embid, Armengol ; Mañosas Capellades, Francesc ; Universitat Autònoma de Barcelona. Facultat de Ciències
Aquesta assignatura és la segona part d'un curs d'introducció a les equacions diferencials. Igual que l'assignatura Equacions Diferencials i Modelització I, té una vessant teòrica (que es treballarà a les classes de teoria i de problemes) i una vessant aplicada, que s'introduirà a les classes de teoria i que es practicarà tant a classes de problemes com a les classes pràctiques. [...]
2017-18
Grau en Matemàtiques [777]  
6.
5 p, 78.8 KB Equacions diferencials i modelització I [100100] / Mañosas Capellades, Francesc ; Universitat Autònoma de Barcelona. Facultat de Ciències
La teoria d'Equacions Diferencials (ED's) es distingeix tant per la riquesa de idees i mètodes com per la seva aplicabilitat. Així l'assignatura Equacions Diferencials i Modelització I té una vessant teòrica (que es treballarà a les classes de teoria i de problemes) i una vessant molt aplicada, que s'introduirà a les classes de teoria i que es practicarà tant a classes de problemes com a les classes pràctiques que es realitzaran al laboratori d'informàtica. [...]
2017-18
Grau en Matemàtiques [777]  
7.
6 p, 88.4 KB Funcions de variable real [100087] / Donaire Benito, Juan Jesús (Universitat Autònoma de Barcelona. Departament de Matemàtiques) ; Burgués Badía, Josep Maria ; Mañosas Capellades, Francesc ; Orobitg i Huguet, Joan (Universitat Autònoma de Barcelona. Departament de Matemàtiques) ; Torregrosa Arús, Joan ; González Llorente, José ; Cantero Guardeño, Juan Carlos ; Universitat Autònoma de Barcelona. Facultat de Ciències
A nivell de coneixements, l'objectiu de l'assignatura és que l'estudiant aprengui sòlidament els conceptes bàsics del Càlcul Infinitesimal: les funcions de variable discreta (successions) o contínua, el concepte de canvi (límits, derivades) i la teoria d'integració. [...]
2017-18
Grau en Matemàtiques [777]  
8.
5 p, 80.4 KB Àlgebra lineal [100088] / Cedó Giné, Ferran ; Mañosas Capellades, Francesc ; Saumell Ariño, Laia ; Xarles Ribas, Francesc Xavier ; Ruíz Cirera, Albert ; Roé i Vellvé, Joaquim (Universitat Autònoma de Barcelona. Departament de Matemàtiques) ; Masdeu Sabate, Marc ; Universitat Autònoma de Barcelona. Facultat de Ciències
Els objectius d'aquesta assignatura són de dos tipus: assolir formació matemàtica bàsica i assolir coneixements i destreses propis de l'Àlgebra lineal. Entre els objectius de caire formatiu destaquem els següents: entendre i utilitzar correctament el llenguatge matemàtic, veure la necessitat de les demostracions i desenvolupar el sentit crític davant les afirmacions matemàtiques. [...]
2017-18
Grau en Matemàtiques [777]  

Us interessa rebre alertes sobre nous resultats d'aquesta cerca?
Definiu una alerta personal via correu electrònic o subscribiu-vos al canal RSS.