Resultats globals: 70 registres trobats en 0.02 segons.
Articles, 27 registres trobats
Contribucions a jornades i congressos, 1 registres trobats
Documents de recerca, 5 registres trobats
Materials acadèmics, 37 registres trobats
Articles 27 registres trobats  1 - 10següentfinal  anar al registre:
1.
15 p, 328.9 KB Subseries and signed series / Gasull i Embid, Armengol (Universitat Autònoma de Barcelona. Departament de Matemàtiques) ; Mañosas Capellades, Francesc (Universitat Autònoma de Barcelona. Departament de Matemàtiques)
For any positive decreasing to zero sequence a_n such that Ʃa_n diverges we consider the related series Ʃk_na_n and Ʃj_na_n. Here, k_n and j_n are real sequences such that Ʃk_nє{0,1} and j_nє{-1,1}. [...]
2019 - 10.3934/cpaa.2019024
Communications on pure & applied analysis, Vol. 18, issue 1 (Jan. 2019) , p. 479-492  
2.
23 p, 533.7 KB Analytic tools to bound the criticality at the outer boundary of the period annulus / Mañosas Capellades, Francesc (Universitat Autònoma de Barcelona. Departament de Matemàtiques) ; Rojas, David (Universitat Autònoma de Barcelona. Departament de Matemàtiques) ; Villadelprat, Jordi (Universitat Rovira i Virgili. Departament d'Enginyeria Informàtica i Matemàtiques)
In this paper we consider planar potential differential systems and we study the bifurcation of critical periodic orbits from the outer boundary of the period annulus of a center. In the literature the usual approach to tackle this problem is to obtain a uniform asymptotic expansion of the period function near the outer boundary. [...]
2018 - 10.1007/s10884-016-9559-x
Journal of dynamics and differential equations, Vol. 30, issue 3 (Sep. 2018) , p. 883-909  
3.
24 p, 357.3 KB On the number of polynomial solutions of Bernoulli and Abel polynomial differential equations / Cimà, Anna (Universitat Autònoma de Barcelona. Departament de Matemàtiques) ; Gasull i Embid, Armengol (Universitat Autònoma de Barcelona. Departament de Matemàtiques) ; Mañosas Capellades, Francesc (Universitat Autònoma de Barcelona. Departament de Matemàtiques)
In this paper we determine the maximum number of polynomial solutions of Bernoulli differential equations and of some integrable polynomial Abel differential equations. As far as we know, the tools used to prove our results have not been utilized before for studying this type of questions. [...]
2017 - 10.1016/j.jde.2017.08.003
Journal of Differential Equations, Vol. 263 (2017) , p. 7099-7122  
4.
19 p, 504.7 KB Study of the period function of a two-parameter family of centers / Mañosas Capellades, Francesc (Universitat Autònoma de Barcelona. Departament de Matemàtiques) ; Rojas, David (Universitat Autònoma de Barcelona. Departament de Matemàtiques) ; Villadelprat, Jordi (Universitat Rovira i Virgili. Departament d'Enginyeria Informàtica i Matemàtiques)
In this paper we study the period function of ẍ = (1 x) p − (1 x) q , with p, q ∈ R and p > q. We prove three independent results. The first one establishes some regions in the parameter space where the corresponding center has a monotonous period function. [...]
2017 - 10.1016/j.jmaa.2017.02.054
Journal of Mathematical Analysis and Applications, Vol. 452 (2017) , p. 188-208  
5.
31 p, 570.9 KB On the minimum positive entropy for cycles on trees / Alsedà i Soler, Lluís  (Universitat Autònoma de Barcelona. Departament de Matemàtiques) ; Juher, David (Universitat de Girona. Departament d'Informàtica i Matemàtica Aplicada) ; Mañosas Capellades, Francesc (Universitat Autònoma de Barcelona. Departament de Matemàtiques)
Consider, for any n ∈ N, the set Posn of all n-periodic tree patterns with positive topological entropy and the set Irrn ( Posn of all n-periodic irreducible tree patterns. The aim of this paper is to determine the elements of minimum entropy in the families Posn and Irrn. [...]
2017 - 10.1090/tran6677
Transactions of the American Mathematical Society, Vol. 369 Núm. 1 (2017) , p. 187-221  
6.
62 p, 2.3 MB A quasiperiodically forced skew-product on the cyclinder without fixed-curves / Alsedà i Soler, Lluís  (Universitat Autònoma de Barcelona. Departament de Matemàtiques) ; Mañosas Capellades, Francesc (Universitat Autònoma de Barcelona. Departament de Matemàtiques) ; Morales, Leopoldo (Universitat Autònoma de Barcelona. Departament de Matemàtiques)
In [FJJK] the Sharkovskiı Theorem was extended to periodic orbits of strips of quasiperiodic skew products in the cylinder. In this paper we deal with the following natural question that arises in this setting: Does Sharkovskiı Theorem holds when restricted to curves instead of general strips? We answer this question in the negative by constructing a counterexample: We construct a map having a periodic orbit of period 2 of curves (which is, in fact, the upper and lower circles of the cylinder) and without any invariant curve. [...]
2016 - 10.1016/j.na.2016.08.011
Nonlinear Analysis. Theory, Methods & Applications. An International Multidisciplinary Journal. Series A: Theory and Methods, Vol. 145 (2016) , p. 199-263  
7.
28 p, 402.2 KB On the number of limit cycles for perturbed pendulum equations / Gasull i Embid, Armengol (Universitat Autònoma de Barcelona. Departament de Matemàtiques) ; Geyer, Anna (Universitat Autònoma de Barcelona. Departament de Matemàtiques) ; Mañosas Capellades, Francesc (Universitat Autònoma de Barcelona. Departament de Matemàtiques)
We consider perturbed pendulum-like equations on the cylinder of the form x (x)= _=0^mQ_n, (x) x^ where Q_n, are trigonometric polynomials of degree n, and study the number of limit cycles that bifurcate from the periodic orbits of the unperturbed case =0 in terms of m and n. [...]
2016 - 10.1016/j.jde.2016.04.025
Journal of Differential Equations, Vol. 261 Núm. 3 (2016) , p. 2141-2167  
8.
18 p, 318.6 KB Periods of solutions of periodic differential equations / Cima, Anna (Universitat Autònoma de Barcelona. Departament de Matemàtiques) ; Gasull i Embid, Armengol (Universitat Autònoma de Barcelona. Departament de Matemàtiques) ; Mañosas Capellades, Francesc (Universitat Autònoma de Barcelona. Departament de Matemàtiques)
Smooth non-autonomous T-periodic differential equations x'(t)=f(t,x(t)) defined in \R\K^n, where \K is \R or \C and n 2 can have periodic solutions with any arbitrary period~S. We show that this is not the case when n=1. [...]
2016
Differential and Integral Equations. An International Journal for Theory & Applications, Vol. 29 Núm. 9-10 (2016) , p. 905-922  
9.
41 p, 612.7 KB The criticality of centers of potential systems at the outer boundary / Mañosas Capellades, Francesc (Universitat Autònoma de Barcelona. Departament de Matemàtiques) ; Rojas, David (Universitat Autònoma de Barcelona. Departament de Matemàtiques) ; Villadelprat, Jordi (Universitat Rovira i Virgili. Departament d'Enginyeria Informàtica i Matemàtiques)
The number of critical periodic orbits that bifurcate from the outer boundary of a potential center is studied. We call this number the criticality at the outer boundary. Our main results provide sufficient conditions in order to ensure that this number is exactly 0 and 1. [...]
2016 - 10.1016/j.jde.2015.11.040
Journal of Differential Equations, Vol. 260 (2016) , p. 4918-4972  
10.
11 p, 310.2 KB On the global asymptotic stability of difference equations satisfying a Markus-Yamabe condition / Cima, Anna (Universitat Autònoma de Barcelona. Departament de Matemàtiques) ; Gasull i Embid, Armengol (Universitat Autònoma de Barcelona. Departament de Matemàtiques) ; Mañosas Capellades, Francesc (Universitat Autònoma de Barcelona. Departament de Matemàtiques)
We prove a global asymptotic stability result for maps coming from n-th order difference equation and satisfying a Markus-Yamabe type condition. We also show that this result is sharp.
2014 - 10.5565/PUBLMAT_Extra14_09
Publicacions Matematiques, Vol. Extra (2014) , p. 167-178  

Articles : 27 registres trobats   1 - 10següentfinal  anar al registre:
Contribucions a jornades i congressos 1 registres trobats  
1.
8 p, 1.7 MB Examples and counterexamples for Markus-Yamabe and LaSalle global asymptotic stability problems / Cima, Anna (Universitat Autònoma de Barcelona. Departament de Matemàtiques) ; Gasull i Embid, Armengol (Universitat Autònoma de Barcelona. Departament de Matemàtiques) ; Mañosas Capellades, Francesc (Universitat Autònoma de Barcelona. Departament de Matemàtiques)
We revisit the known counterexamples and the state of the art of the Markus-Yamabe and LaSalle's problems on global asymptotic stability of discrete dynamical systems. We also provide new counterexamples, associated to difference equations, for some of these problems.
2011
Proceedings of the International Workshop Future Directions in Difference Equations. Vigo, Galícia, 2011  

Documents de recerca 5 registres trobats  
1.
142 p, 1.7 MB Analytical tools to study the criticality at the outer boundary of potential centers / Rojas Pérez, David ; Mañosas, Francesc, dir. (Universitat Autònoma de Barcelona. Departament de Matemàtiques) ; Villadelprat Yagüe, Jordi, dir. ; Universitat Autònoma de Barcelona. Departament de Matemàtiques
[Barcelona] : Universitat Autònoma de Barcelona, 2016  
2.
113 p, 2.8 MB Combinatorial dynamics of strip patterns of quasiperiodic skew products in the cylinder / Morales, Leopoldo (Universitat Autònoma de Barcelona. Departament de Matemàtiques) ; Alsedà i Soler, Lluís (Universitat Autònoma de Barcelona. Departament de Matemàtiques) ; Mañosas Capellades, Francesc, dir. ; Universitat Autònoma de Barcelona. Departament de Matemàtiques
La tesi consta de dues parts. En la primera s'estenen els resultats i tècniques de Fabbri et al. 2005 per estudiar la dinàmica combinatòria, el «forcing» i l'entropia topològica de certes aplicacions triangulars al cilindre forçades quasiperiòdicament. [...]
[Barcelona] : Universitat Autònoma de Barcelona, 2016  
3.
68 p, 4.5 MB Study of the period function of a biparametric family of centers / Rojas Pérez, David ; Mañosas Capellades, Francesc, dir. (Universitat Autònoma de Barcelona. Departament de Matemàtiques) ; Villadelprat, Jordi, dir. ; Universitat Autònoma de Barcelona. Departament de Matemàtiques
2013  
4.
61 p, 662.4 KB Dinámica Combinatoria para Funciones skew-product en el Cilindro / Morales, Leopoldo (Universitat Autònoma de Barcelona. Departament de Matemàtiques) ; Alsedà i Soler, Lluís (Universitat Autònoma de Barcelona. Departament de Matemàtiques) ; Mañosas Capellades, Francesc, dir. (Universitat Autònoma de Barcelona. Departament de Matemàtiques)
La tesi consta de dues parts. En la primera s'estenen els resultats i tècniques de Fabbri et al. 2005 per estudiar la dinàmica combinatòria, el <> i l'entropia topològica de certes aplicacions triangulars al cilindre forçades quasiperiòdicament. [...]
The thesis consists of two parts. In the first we aim at extending the results and techniques from Fabbri et al. 2005 to study the Combinatorial Dynamics, the <> and the topological Entropy of certain quasiperiodically forced skew-product on the cylinder. [...]

2011  
5.
16 p, 223.8 KB Periodic orbits in complex Abel equation / Cima, Anna (Universitat Autònoma de Barcelona. Departament de Matemàtiques) ; Gasull, Armengol (Universitat Autònoma de Barcelona. Departament de Matemàtiques) ; Mañosas Capellades, Francesc (Universitat Autònoma de Barcelona. Departament de Matemàtiques) ; Universitat Autònoma de Barcelona. Centre de Recerca Matemàtica
This paper is devoted to prove two unexpected properties of the Abel equation dz/dt = z 3 +B(t)z 2 +C(t)z, where B and C are smooth, 2π−periodic complex valuated functions, t ∈ R and z ∈ C. The first one is that there is no upper bound for its number of isolated 2π−periodic solutions. [...]
Centre de Recerca Matemàtica 2006 (Prepublicacions del Centre de Recerca Matemàtica ; 686)  

Materials acadèmics 37 registres trobats  1 - 10següentfinal  anar al registre:
1.
5 p, 121.6 KB Àlgebra lineal [100088] / Roe Vellve, Joaquim ; Mañosas Capellades, Francesc ; Xarles Ribas, Francesc Xavier ; Ruíz Cirera, Albert ; Masdeu Sabate, Marc ; Carrión Santiago, Guillermo ; Antoine Riolobos, Ramon ; Bars Cortina, Francesc ; Universitat Autònoma de Barcelona. Facultat de Ciències
Els objectius d'aquesta assignatura són de dos tipus: assolir formació matemàtica bàsica i assolir coneixements i destreses propis de l'Àlgebra lineal. Entre els objectius de caire formatiu destaquem els següents: entendre i utilitzar correctament el llenguatge matemàtic, veure la necessitat de les demostracions i desenvolupar el sentit crític davant les afirmacions matemàtiques. [...]
Los objetivos son de dos tipos: alcanzar formación matemática básica así como los conocimientos y destrezas propias del Álgebra Lineal. El estudiante debe ser capaz de entender y usar correctamente el lenguaje matemático, ver la necesidad de las demostraciones y desenvolupar el sentido crítco ante las afirmaciones matemàticas. [...]

2019-20
Grau en Matemàtiques [777]
3 documents
2.
6 p, 126.2 KB Funcions de variable real [100087] / Mañosas Capellades, Francesc ; Burgués Badía, Josep Maria ; Donaire Benito, Juan Jesús ; Martin Pedret, Joaquin ; Prat Baiget, Laura ; Universitat Autònoma de Barcelona. Facultat de Ciències
A nivell de coneixements, l'objectiu de l'assignatura és que l'estudiant aprengui sòlidament els conceptes bàsics del Càlcul Infinitesimal: les funcions de variable discreta (successions) o contínua, el concepte de canvi (límits, derivades) i la teoria d'integració. [...]
A nivel de conocimientos, el objetivo de la asignatura es que el estudiante aprenda sólidamente los conceptos básicos del Cálculo Infinitesimal: las funciones de variable discreta (sucesiones) o continua, el concepto de cambio (Límites, derivadas) y la teoría de integración. [...]

2019-20
Grau en Matemàtiques [777]
3 documents
3.
4 p, 118.1 KB Càlcul [103802] / Orobitg Huguet, Joan ; Burgués Badía, Josep Maria ; Gascón Pérez, Josep ; Mañosas Capellades, Francesc ; Nicolau Nos, Artur ; Saumell Ariño, Laia ; Verdera Melenchón, Joan ; Llabrés Florit, Miquel ; Universitat Autònoma de Barcelona. Escola d'Enginyeria
Resoldre els problemes matemàtics que es poden plantejar en l'enginyeria informàtica. Conèixer i treballar de manera intuïtiva, geomètrica i formal les nocions de límit, continuïtat, derivada i integral. [...]
Solve the mathematical problems that can arise in computer engineering. Know and work intuitively, geometrically and formally the notions of limit, continuity, derivative and integral. Know the construction of the integral, the calculation of integrals and its application to solving problems where the integral approach is necessary. [...]
Resolver los problemas matemáticos que se pueden plantear en la ingeniería informática. Conocer y trabajar de manera intuitiva, geométrica y formal las nociones de límite, continuidad, derivada e integral. [...]

2019-20
Grau en Enginyeria Informàtica [958]
3 documents
4.
5 p, 78.9 KB Equacions diferencials i modelització I [100100] / Mañosas Capellades, Francesc ; Sánchez Sánchez, Iván ; Universitat Autònoma de Barcelona. Facultat de Ciències
La teoria d'Equacions Diferencials (ED's) es distingeix tant per la riquesa de idees i mètodes com per la seva aplicabilitat. Així l'assignatura Equacions Diferencials i Modelització I té una vessant teòrica (que es treballarà a les classes de teoria i de problemes) i una vessant molt aplicada, que s'introduirà a les classes de teoria i que es practicarà tant a classes de problemes com a les classes pràctiques que es realitzaran al laboratori d'informàtica. [...]
2018-19
Grau en Matemàtiques [777]
2 documents
5.
5 p, 80.7 KB Àlgebra lineal [100088] / Roe Vellve, Joaquim ; Mañosas Capellades, Francesc ; Saumell Ariño, Laia ; Xarles Ribas, Francesc Xavier ; Ruíz Cirera, Albert ; Masdeu Sabate, Marc ; Universitat Autònoma de Barcelona. Facultat de Ciències
Els objectius d'aquesta assignatura són de dos tipus: assolir formació matemàtica bàsica i assolir coneixements i destreses propis de l'Àlgebra lineal. 1 Entre els objectius de caire formatiu destaquem els següents: entendre i utilitzar correctament el llenguatge matemàtic, veure la necessitat de les demostracions i desenvolupar el sentit crític davant les afirmacions matemàtiques. [...]
2018-19
Grau en Matemàtiques [777]
2 documents
6.
4 p, 80.1 KB Equacions diferencials i modelització II [100101] / Gasull Embid, Armengol ; Mañosas Capellades, Francesc ; Universitat Autònoma de Barcelona. Facultat de Ciències
Aquesta assignatura és la segona part d'un curs d'introducció a les equacions diferencials. Igual que l'assignatura Equacions Diferencials i Modelització I, té una vessant teòrica (que es treballarà a les classes de teoria i de problemes) i una vessant aplicada, que s'introduirà a les classes de teoria i que es practicarà tant a classes de problemes com a les classes pràctiques. [...]
2018-19
Grau en Matemàtiques [777]
2 documents
7.
6 p, 88.5 KB Funcions de variable real [100087] / Mañosas Capellades, Francesc ; Burgués Badía, Josep Maria ; Martin Pedret, Joaquin ; Prat Baiget, Laura ; Clop Ponte, Albert ; Universitat Autònoma de Barcelona. Facultat de Ciències
A nivell de coneixements, l'objectiu de l'assignatura és que l'estudiant aprengui sòlidament els conceptes bàsics del Càlcul Infinitesimal: les funcions de variable discreta (successions) o contínua, el concepte de canvi (límits, derivades) i la teoria d'integració. [...]
2018-19
Grau en Matemàtiques [777]
2 documents
8.
4 p, 80.0 KB Equacions diferencials i modelització II [100101] / Gasull Embid, Armengol ; Mañosas Capellades, Francesc ; Universitat Autònoma de Barcelona. Facultat de Ciències
Aquesta assignatura és la segona part d'un curs d'introducció a les equacions diferencials. Igual que l'assignatura Equacions Diferencials i Modelització I, té una vessant teòrica (que es treballarà a les classes de teoria i de problemes) i una vessant aplicada, que s'introduirà a les classes de teoria i que es practicarà tant a classes de problemes com a les classes pràctiques. [...]
2017-18
Grau en Matemàtiques [777]  
9.
5 p, 78.8 KB Equacions diferencials i modelització I [100100] / Mañosas Capellades, Francesc ; Universitat Autònoma de Barcelona. Facultat de Ciències
La teoria d'Equacions Diferencials (ED's) es distingeix tant per la riquesa de idees i mètodes com per la seva aplicabilitat. Així l'assignatura Equacions Diferencials i Modelització I té una vessant teòrica (que es treballarà a les classes de teoria i de problemes) i una vessant molt aplicada, que s'introduirà a les classes de teoria i que es practicarà tant a classes de problemes com a les classes pràctiques que es realitzaran al laboratori d'informàtica. [...]
2017-18
Grau en Matemàtiques [777]  
10.
6 p, 88.4 KB Funcions de variable real [100087] / Donaire Benito, Juan Jesús (Universitat Autònoma de Barcelona. Departament de Matemàtiques) ; Burgués Badía, Josep Maria ; Mañosas Capellades, Francesc ; Orobitg i Huguet, Joan (Universitat Autònoma de Barcelona. Departament de Matemàtiques) ; Torregrosa Arús, Joan ; González Llorente, José ; Cantero Guardeño, Juan Carlos ; Universitat Autònoma de Barcelona. Facultat de Ciències
A nivell de coneixements, l'objectiu de l'assignatura és que l'estudiant aprengui sòlidament els conceptes bàsics del Càlcul Infinitesimal: les funcions de variable discreta (successions) o contínua, el concepte de canvi (límits, derivades) i la teoria d'integració. [...]
2017-18
Grau en Matemàtiques [777]  

Materials acadèmics : 37 registres trobats   1 - 10següentfinal  anar al registre:
Vegeu també: autors amb noms similars
28 Mañosas, Francesc
1 Mañosas, Francesc,
Us interessa rebre alertes sobre nous resultats d'aquesta cerca?
Definiu una alerta personal via correu electrònic o subscribiu-vos al canal RSS.